Smaczne nadzienia termostabilne
owocowe i kremowe
Masz pytanie?
Zadzwoń:  +48692242621

E171 - pytania i odpowiedzi

alt

Co to jest E171?

E171 to biel tytanowa, biały barwnik spożywczy stosowany szeroko w produkcji żywności, kosmetyków, leków i wielu innych dziedzinach. Przy niewielkim dozowaniu daje bardzo ładny biały kolor. Dzięki temu, a także niskiej cenie jest ekonomicznym barwnikiem. W cukiernictwie stosowana jest m.in. w produkcji nadzień kremowych (również jako "podkład" do innych kolorów), białych glazur lustrzanych, mas cukrowych i wielu innych produktów. Można powiedzieć, że prawie wszystko, co jest w cukiernictwie białe, za wyjątkiem produktów opartych na mleku, do tej pory było produkowane w oparciu o E171.

Dlaczego jest używany?

Do niedawna biel tytanowa była uważana za bezpieczną dla zdrowia i była dopuszczona do stosowania. Jest to barwnik prosty w użyciu, o niskim dozowaniu, dający ładną barwę i odporny na wysokie temperatury. Nie ma alternatywy, która pozwoliłaby na uzyskanie tej samej barwy przy tych samych kosztach.

Co się zmieniło?

W 2021 roku unijna instytucja zajmująca się dopuszczaniem żywności do spożycia, czyli European Food Safety Authority (EFSA) orzekła, że biel tytanowa nie jest uznawana za bezpieczną. Nie ma co prawda bezpośrednich dowodów na jej szkodliwe działanie. Jednak EFSA uznała, że poszlaki (np. badania na zwierzętach) są na tyle silne, że należy wycofać ją z obrotu.

Co to oznacza?

Produkty zawierające biel tytanową można używać do 7 sierpnia 2022. Po tej dacie można sprzedawać już wyprodukowane wyroby końcowe do końca ich terminu ważności. Nie można jednak używać do produkcji ani samej bieli tytanowej, ani żadnych składników, które ją zawierają.

Co powinnam/powinienem zrobić?

  • Już teraz sprawdź, czy Twój dostawca ma produkty stworzone z użyciem innych, dopuszczonych do spożycia barwników.
  • Przeprowadź testy z użyciem prób nowych składników.
  • Zamów nowe półprodukty odpowiednio wcześniej, tak, żeby zdążyć zużyć składniki zawierające E171, które masz w magazynie, najpóźniej 7 sierpnia.

 

Kandy oferuje nadzienia kremowe przygotowane według receptur niezawierających bieli tytanowej E171

alt
alt
alt

 

Kandy już w 2020 roku prowadziło pierwsze testy poszukujące zamienników. Mamy opracowane i przetestowane receptury nadzień kremowych bez użycia E171. Barwa, smak i konsystencja są maksymalnie zbliżone do wersji z bielą tytanową. Wprowadziliśmy już na rynek pierwsze produkty z użyciem zamienników, są one dostępne w każdej chwili. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać próbki i więcej informacji: lauretta@kandy.pl, nr tel. 692242621

Oficjalna informacja na stronie rządowej:
https://www.gov.pl/web/gis/nowe-wymagania-ue-dotyczace-stosowania-w-zywnosci-substancji-dodatkowej--dwutlenek-tytanu-e172

ISO PL-EN 22000:2018
Projekt:
Realizacja:
Realizacja:
Projekt:
Copyright © Kandy 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserved.